Opis
Simon Dubnov – kratka istorija jevrejskog naroda
Sada već daleke 1962. godine tadašnji Savez jevrejskih opština Jugoslavije objavio je prvi prevod knjige „Kratka istorija jevrejskog naroda“, jevrejsko-ruskog autora, istoričara i publiciste Simona Dubnova. Knjiga je ubrzo postala osnovno štivo za upoznavanje sa opštom istorijom Jevreja kroz vekove i prostore, te je zbog velikog interesovanja za njom Savez još tri puta objavljivao nova izdanja ove knjige (1982., 1986. i 1988. godine).
Knjiga KRATKA ISTORIJA JEVREJSKOG NARODA – Simon Dubnov je priređena prema izdanju iz 1982. godine, sa pratečim pogovorom i tabelama, ali sa novim rešenjem naslovne strane, odnosno korica, te sa dodatkom Pojmovnika najčešće pominjanih reči, na osam strana (203-210) radi lakšeg razumevanja određenih pojmova od strane čitalaca.
Još je u Kraljevini Jugoslaviji u vremenu između dva Svetska rata postojala potreba za objavljivanjem knjige na srpskohrvatskom jeziku koja bi sažetim ali kompletnim prikazom duge istorije Jevreja zadovoljila potrebe kako jevrejske populacije u zemlji, tako i interesovanje nejevrejske publike. Savez jevrejskih opština Jugoslavije se zato 1962. godine odlučuje za prevod knjige jevrejsko-ruskog autora, istoričara i publiciste Simona Dubnova. „Kratka istorija jevrejskog naroda“ ovog autora pokazala se kao najpodesnije štivo za predstavljanje istorije Jevreja kod nas, na srpskohrvatskom jeziku. Knjiga sažeto govori o tzv. Istočnom periodu koji obuhvata vreme od praoca Avrama i dolaska u Kanaan, Egipatsko ropstvo, vreme kraljeva Saula, Davida, Solomona i gradnje jevrejskog Hrama u Jerusalimu, podelu kraljevstva, Vavilonsko ropstvo i povrat u Cion, grčku vladavinu, pobunu i kraljevstvo Hašmonejaca, rimsko osvajanje Judeje i rušenje Hrama, vreme Gaona i arapskog osvajanja Palestine. Drugi deo, tzv. Zapadni period govori o vremenu izgona Jevreja iz Judeje u Evropu, severnu Afriku, o životu i procvatu jevrejske kulture u Španiji, izgonu iz Španije, te životu Jevreja u brojnim zemljama Evrope: Francuskoj, Engleskoj, Nemačkoj, Poljskoj, Rusiji, Turskoj. Taj period obuhvata i vreme narastanja antisemitizma, progona i konačno ogromnog stradanja u Drugom svetskom ratu. Sa posebnim osvrtom u knjizi se govori i o Balfurovoj deklaraciji, borbi za povratak u Palestinu i konačno o obnovi jevrejske države u svojoj domovini – Izraelu. Knjiga se završava sa veoma kratkim osvrtom na vreme i okolnosti dolaska Jevreja na prostor Jugoslavije, njihov broj i razmeštaj po gradovima, osnovnim podacima o obimu stradanja tokom Drugog svetskog rata, te organizovanja zajednice koja ostaje u zemlji, kao i onih koji iseljavaju u Izrael.
Pročitajte više o autoru (wikipedia). Pogledajte naša ostala izdanja.
Još nema komentara.